Costuming Hall of Fame

Costume Contest Winners

Click the images below to view them at full size.

Best of Show

SoonerCon 30

Masquerade Costume Contest

SoonerCon 30 Costume Contest Winners Group Picture
Best in Show

Francesca from Avalon Code

by Whitney Sews

Master

Winner:
Spring Blossom Shoto Todoroki and Izuku Midoriya
by Himawagarumi Cosplay

Runner Up:
Nezuko and Shinobu redesigned by Hannah Alexander Art
by Divine Creations

Intermediate

Winner:
Elsa from Frozen 2
by Lizcraft Cosplay

Runner Up:
Barbarian Sonya from Diablo 3
by Zombie Feathers

Beginner

Winner:
Poison Ivy
by Shattered Cosplay

Runner Up:
Howl in Bird Form
by FeralCryptid

Judges Choice

RemyDominoCosplay:
Strawberry Shortcake
by Lilith Keller

Beku.Cos:
Kratos from God of War

by Jess from ManicMidnightCos

Knightmage:
Crimson
by Rei

Kekkuda:
Bruno
by Macy

Best Runway

Spiderman
by Wanderer TJ

Kids Costume Contest

SoonerCon 30 Kids Costume Contest Winners Group Picture
First Place

Bianca

Second Place

111
by Siddhartha

Third Place

Captain Hook
by Ezekiel

Honorable Mention

Darth Vader
by Connor

Hallway Costume Contest

Friday

First Place 
The Trickster Dead By Daylight
by Marques Hinson

Runner-Up
Cyber Neko and Maki
by Skylar & Sarah

Honorable Mention 
K/DA
by Kai & Alex

Best Hero
Ghostbusters
by Crash & J. Ashlan

Saturday

First Place
Mother Merida
by Chelsey Himes

Runner-Up
Cubone
by Samantha Nobles

Honorable Mention
Eleonne Duchess
by Crystal K. Stearns

Best Hero
Platelets (Cells at Work)
by Steven Philbrick

SoonerCon 29

Virtual Costume Contest

Best in Show

War Chief Sylvanas – World of Warcraft

by Le Deux Cosplay

Master

Runway:
Hannah Alexander’s Anna from Frozen 2
by Galaxy Ghost Cosplay

Craftsmanship:
Hippolyta, Queen of the Amazons from Wonder
by Susie Creates Cosplay

Best in Class:
Teba from Legend of Zelda – Breath of the Wind
by MikoMiko Cosplay 

Intermediate

Runway:
Aloy from Horizon: Zero Dawn
by Hall of Femme

Craftsmanship:
Mipha from Legend of Zelda – Breath of the Wild
by Mimic Rae Cosplay

Best in Class:
Ansgeirr, Spartan-128
by WandererTJ

Beginner

Runway:
Ursula from the Little Mermaid
by Piper Violet (UhOhBurns)

Craftsmanship:
Nott the Brave from Critical Role
by Ashton Bailey

Best in Class:
Jester Lavorre from Critical Role
by Lady Casey

SoonerCon 28

Masquerade Costume Contest

Best in Show

D.Va

by Kekkuda

Master

Winner:
Sakizou Knocker
by Sheila Hunter

Runner Up:
Battlejuice
by Cora Jet Cosplay

Journeyman

Winner:
Sisters of Battle
by Le Doux Cosplay

Runner Up:
Princess Aurora
by Stacy

Novice

Winner:
Bullet Bill(ette)
by Stubbytumps

Runner Up:
Ludo
by Anya

“What the…?”

An Arrow to the Knee
(From Skyrim)

by TalysinTamberlae

Judge’s Merit

Mrs Oogie Boogie
by Ooogie Boogie

Breath of the Wild
by Divine Creations Cosplay

Malin from Legend of Zelda
Winkle Shmapplee

Kids Costume Contest

Best in Show

Amethyst Cogsworth, Time Wizard
by Jordyn

Best Comic

World of Warcraft Gamora
by Taloa

Best Fantasy

Heather from the film ”Heathers”
by Madison

Best Sci Fi

Captain Marvel
by KD

Con Theme

Critically Injured Vault Boy
from Fallout 4

by Jackson

Judge’s Merit

Twi’lek Jilijjoo by Leia 
10th Dr Who by Sheldon
Harry Potter Witch by Athena
Snake Eyes by Gavin 

SoonerCon 27

Lilith, Mother of Demons by Sock Ninja Cosplay
Best in Show

Lilith, Mother of Demons

by Sock Ninja Cosplay

Master

1st Place:
Qi’ra
by Macy Conaway

2nd Place
Lady Sansa Stark of Winterfell
by Jennifer Jones

3rd Place
Goddess Athena
by Marlie Adams

Journeyperson

1st Place
Harley Quinn
by Abigail Woodson

2nd Place
Cloud Strife
by Robert Compton

3rd Place
Mrs. Lovett
by Amber Hoffman

Novice

1st Place
Ichimatsu & Todomatsu
by Allison Eads & Liam Hewitt of Jovial-Hearts Cosplay

2nd Place
Atris from Star Wars: Knights of the Old Republic
by Vivian Sloan

3rd Place
Warchief Thrall
by Drue Chilton

Convention Theme:
Beyond the Veil

Lily Munster
by Debbie Oliver of Twisted Oliver Cosplay

Youth

1st Place
Peashooter
Presenter: Sidd Auer
Creator: Dara Fogel

2nd Place
Pennywise
Presenter: Michael Coble
Creator: Twisted Oliver Cosplay

3rd Place
Gir
by Spencer

Show & Tell

1st Place
Seto Kaiba
by Courtney’s Cosplay

2nd Place
Luna Lovegood
by Audrey Moylan

3rd Place
Zatanna
by Jessica Dunlap

“What the…?”

Little Sweet
by John Eads

SoonerCon 26

Best Show

Queen Amidala Parade Gown

by Allison Breckon

Convention Theme:
Welcome to the Show!

1st Place
Skull Kid from Majora’s Mask
by Nathan G.

2nd Place
Arabian Nights Eli Ayase
by Samantha Raines

3rd Place
Spock from “Mirror, mirror”
by Evan Wardwell

Historical/Steampunk

1st Place
Mrs. Lovett
by Debbie Oliver

2nd Place
Madam Vestra
by Rebekah Jim

3rd Place
Penelope the Steampunk Poet
by Marcie Everhart

Media

1st Place
Sheikah Warrior
by Dezmon Infinite Cosplay

2nd Place
Ruby Rose
by Korintia Gamboa & Sarah Lemke

3rd Place
Fierce Deity Link
by Courtney Mills

Original / Fantasy

1st Place
Imperator Furiosa
by Macy Conaway

2nd Place
Cinderella
by Audrey Breckon

3rd Place
Rowena Ravenclaw
by Crystal K Stearns

Youth

1st Place
Wonder Woman
by Angelica Coble

2nd Place
Toothless
by Nathan Feehan

3rd Place
Corpse Bride
by Jessie Roth

“What the…”

SpyWare
by Justin & Arolynn Mabray

Show & Tell

1st Place
Oola, Jabba’s Palace Dancer
by Carissa Eads

2nd Place
Maleficent
by Susan Yorke

3rd Place
Merle, Taako, & Magnus from The Adventure Zone
by Jen Kelly, Meagan Rucker, and Andrea Morrison

Join us for Oklahoma's longest-running and greatest pop culture convention June 30-July 2 in Norman, OK.